království stínů

Náhrobky

22. července 2018 v 18:20 |  Hřbitovy
Před časem, jsme na svých toulkách narazili na nejen "TAK TROCHU JINÝ" pomník, ale spíše na "TAK ÚPLNĚ JINÝ" pomník, nebo chcete-li náhrobek. Jak už jsme ukázali v jednom našem starším článku, začínají se objevovat netradičně upravená či ztvárněná místa posledního odpočinku. Ať už v podobě dekorací, doplňků nebo zakomponování něčeho do celku.... Nepřekonatelný a jedinečný je pro nás, zatím hrob "námořníka". Jeho příběh jsme slyšeli v době, kdy jsme ještě ani neuvažovali o tom, že své toulky zveřejníme, proto opětovná návštěva bude nutná. Snad budememít štěstí a jeho příběh rozšíří naši rubriku příběhů.


Chceme se, ale pozastavit nad skutečností, že i náhrobky se začínají modernizovat... Není to pouze opracovaný kámen obdélníkového tvaru nebo kovový kříž s iniciály. Objevují se atypické tvary s různými kombinacemi materiálů. Kdysi nejdostupnějším materiálem bylo dřevo. Z důvodu nedostatečné péče o něj se nám do dnešních dnů nedochovaly prakticky žádné původní kříže u hrobů. Snad ještě v černobílých filmech pro pamětníky je někdy možnost zahlédnout autentičnost starého hřbitova.


Dřevěné kříže nahradily o něco později kříže litinové. Tyto litinové kříže, i když ve většině případů zrezivělé, zašlé i zpustlé, se dochovaly až do dnešních dnů. Většinou opuštěné, zarostlé trávou nebo břečťanem. Ne jinak tomu bylo i na jednom hřbitově v podhůří Jeseníků. Snad, že je kraj chudý a lidé skromní jsou i náhrobky ponechány své pomalu odcházející kráse. Nebo snad pravý důvod je takový, že kraj po dlouhou dobu patřil k pohraniční oblasti, zvané Sudety, a když došlo po válce k odsunu tzv. sudetských Němců, nebylo příbuzných, kteří by se mohli starat...??


Tento náhrobek je opatřen černým sklem, neboli opaxitem. Byl to vlastně obklad, který měl výbornou odolnost proti povětrnostním vlivům a dokonce prý i proti nárazům. Jenom si fotograf musí dávat pozor, kam se postavit, aby jeho odraz na černém skle nezkazil výsledek Usmívající se.


A taková klasika mezi používanými materiály je žula, pískovec, mramor nebo umělý kámen - teraco. Jsou dostupné v různých barevných odstínech a různých tvarech a také proč vyčnívat z davu, dáme tam to, na co jsou lidi zvyklí.


Myslíme si, že na každém hřbitově se odráží podoba vesnice či města.Je-li město opečovávané je velká pravděpodobnost, že i o místo posledního odpočinku bude dobře postaráno. Vydlážděné chodníky, posekaná tráva, udržovaná zeleň i výzdoba hrobů a pomníky jeden jak druhý. To není nic proti mistrům kameníkům ani proti vkusu jednotlivců, ale pro nás TAFOFILY je to nuda...


A nejnovějším materiálem je opět sklo. Už ne černé, ale barevné. Na internetu už jsme něco takového objevili, ale vidět to na vlasní oči je neskutečné! ..... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 22. července 2018 v 18:32 | Reagovat

fajn blog

zvu tě na svůj

2 kralovstvistinu kralovstvistinu | 23. července 2018 v 8:56 | Reagovat

[1]: Díky,určitě tě navštívím..

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama